Arama kutusuna eşyanızı tanımlayan (ad, marka, model vb.) bir veya daha fazla anahtar kelime yazıp önünüzde görünecek benzer eşyaların listesini gözden geçirerek başlayabilirsiniz.

Veritabanımıza kayıtlı tüm eşyaların internet sitemizde görüntülenemeyebilir. Başka bir deyişle, kayıp eşyanız bulunmuş ve veritabanımızda kayıtlı olabilir, ancak bulanın tercihi nedeniyle herkese açık olarak gösterilmeyebilir. Bu durumda, bir arama gerçekleştirdiğinizde eşyanız görünmez.

Eşyanızı veya olası bir eşleşmeyi arama sonrası göremediyseniz, lütfen Kayıp Eşya Formu'nu doldurarak kayıp eşyanızı Bulundum'a kaydedin. Bu durumda, tüm veritabanına taranarak olası bir eşleşme hakkında otomatik olarak bilgilendirilecek ve web sitesinde tekrar arama yapmanız gerekmeyecektir.
Lütfen önce kullanıcı kaydınızı yapın ve oturum açın. Sistemimize giriş yaptıktan sonra, eşyayı veritabanımıza kaydetmek için Bulunan Eşya Bilgi Formunu doldurmak için Birşey Buldum’a tıklayın.

Burada bir seçeneğiniz olduğunu lütfen unutmayın: Bulduğunuz eşyaya dair bir veya birden fazla bilgiyi herkesin görüntüleyebileceği şekilde girebilirisiniz. Ancak bu bilgiler sadece eşya sahibinin bilebileceği ayırtedici nitelikte bilgiler olmamalıdır. Eşya ile ilgili tüm detayları eşyaya özel olarak olarak veri tabanına kaydedebilirsiniz. Bu durumda tüm bilgiler siz tarafından görüntülenebilecek ancak halka açık olmayacaktır.

Eşyanın tanımı ve nasıl bulunduğu bilgilerine ilave olarak, eşya ile ilgili tüm ayırt edici özellikleri de eşyaya özel kısımda tanımlamak ve veritabanına kaydetmek önemlidir. Bu ayrıntılar, doğru bir eşleşme yapmak ve hak sahibinin doğru tanımlanmasını sağlamak için kullanılacaktır.

Formu gönderip bulduğunuz eşyayı sisteme kaydettikten sonra, olası bir eşleşme veya hak talebi için bildirimi bekleyebilirsiniz.
Bulundum olası eşleşmeleri otomatik olarak tanımlamak için geliştirdiği akıllı eşleştirme algoritmasını kullanarak eşya bulan işletme ve kişilerin hak sahibini daha kolay ve doğru olarak tespit etmesini destekler. Ancak hak sahipliği konusunda kesin ve son kararı eşya sahibinin sunduğu bilgiler ışığında eşyayı bulan işletme veya kişi verir.
Ana menüde Birşey Kaybettim’de yer alan Kayıp Eşya Formu’nu tamamlayıp kayıp eşya bildirimi yapabilirisiniz. Uygun işletmeyegerekli bildirim yapılır ve olası bir eşleşme durumunda sizinle irtibata geçilecektir. Bazı durumlarda, işletmelerin herhangi bir günde buldukları kayıp eşya sayısının yüksek olması sebebi ile veritabanına kaydetmede gecikmeler yaşanabilir. Bu durumda, tekrar tekrar arama yapmak yerine Kayıp Eşya Formu ile bildirimde bulunmanız iyi bir alternatiftir.
Eşyanız çözüm ortaklarımız olan işletmelerde bulunduysa ve hak sahibi olduğunuz onaylanmışsa, eşyanızı şahsen alma seçeneğiniz vardır. Eşya bir kişi tarafından bulunduysa, şahsi başvuru seçeneği mevcut değildir ve eşyanız kargo yolu ile size ulaştırılacakır.